Ouders kunnen zich heel onthand voelen als het niet goed gaat met hun kind, waardoor zij zij tot uitdrukking kunnen komen in diverse vormen van weerstand. Het is niet gemakkelijk om daar met een buitenstaander over in gesprek te gaan. En als het een professional in de jeugdzorg betreft, kan het niet alleen ongemakkelijk aanvoelen, maar zelfs onveilig. Angst voor de jeugdzorg heeft verschillende aspecten en vragen ieder om een andere benadering.
Deze angsten komen tot uitdrukking in diverse weerstandsvormen in het gezinssysteem, die in twee typen kunnen worden ingedeeld: afstand nemen door vluchten of vechten, en nabijheid zoeken, de hulpverlener inzuigen in de bestaande gezinspatronen (inductie). Kagan en Schlossberg onderscheiden 12 verschillende vormen van weerstand.
Tijdens de training werken we met casuïstiek uit de praktijk. Deelnemers gaan zelf actief aan de slag met het herkennen van weerstand en gaan met elkaar in gesprek over de onderliggende angst en functie van het gedrag van cliënten. Er wordt (zowel plenair als in subgroepen) geoefend met het toepassen van strategieën.
Deze training is bedoeld voor mensen die werkzaam zijn in het Sociaal Domein, de jeugdzorg en in sociale wijkteams.
Instapvoorwaarden
Aangezien deze training op hbo-niveau wordt gegeven, vragen wij een vooropleiding en/of werkniveau op hbo-niveau.
Incompany
Wilt u deze opleiding volgen met meerdere collega’s? Incompany is ook mogelijk. Neem contact met ons op voor meer informatie.
Kennispakket
Heb je naast deze training ook interesse in het bijwonen van een Bijscholingsdag of deelname aan een intervisie en/of supervisietraject? In dat geval bieden onze kennispakketten een financieel voordeel. Klik hier voor meer informatie over de kennispakketten, of neem contact met ons op.
Deze training bestaat uit het volgende programma:
Tijdens deze training worden de volgende leervormen toegepast:
Floorke Jutstra is trainer en coach binnen het Sociaal Domein. Zij heeft ervaring binnen de jeugdbescherming en ruime kennis van het werken binnen zowel het gedwongen als het vrijwillige kader. Door haar ervaring kan zij zich verplaatsen in de werkpraktijk van haar deelnemers en sluit zij de theorie-overdracht en oefensituaties hierop aan.
Leerdoelen:
Leeruitkomsten:
Na deze training ben je in staat om de twaalf verschillende vormen van weerstand te herkennen. Ook ken je de onderliggende angst en de functies van de verschillende soorten weerstand. Tot slot weet je welke strategie je toe kunt passen op de verschillende vormen van weerstand.
De studiebelasting voor deze training is een dagdeel. De lesdag start om 9.00 uur en eindigt om 12.00 uur.
Deze training is opgenomen in het STAP-register, waardoor je deze training kunt volgen met de STAP-subsidie. Ben je werkzaam bij een gemeente en financiert uw werkgever uw opleiding? De gemeente kan de btw verrekenen met haar btw-compensatiefonds.