Training ACT- Acceptance and Commitment Therapy – Inleiding

Meppel
1 oktober 2025
 635,25
NVO/NIP & SKJ

Als jeugd- en gezinsprofessional werk je vaak in situaties waarin emoties, gedachten en gedrag elkaar sterk beïnvloeden, bij je cliënten en bij jezelf. Psychologische flexibiliteit is daarbij essentieel. In deze inleidende training maak je kennis met de ACT-methodiek (Acceptance and Commitment Therapy): een gedragstherapie die elementen uit o.a. DBT en Mindfulness Based Cognitive Therapy combineert.

Je leert hoe je cliënten en jezelf kunt begeleiden naar meer bewust en waardengericht handelen. A.d.h.v. herkenbare casuïstiek werk je met de ACT-matrix en oefen je met technieken zoals defusie, mindfulness en het werken met waarden. Zo leer je hoe je loskomt van storende gedachten of emoties, en hoe je effectiever kunt omgaan met complexe situaties.

Deze training is door het Accreditatiebureau Kinder-en Jeugdpsycholoog NIP/NVO Orthopedagoog-Generalist geaccrediteerd in de categorie K&J/OG herregistratie geregistreerd met 6 punten en in de categorie K&J/OG opleiding – behandeling met 3 punten.

Tijdens deze eendaagse training maak je op een toegankelijke en praktijkgerichte manier kennis met Acceptance and Commitment Therapy (ACT). We combineren theorie, casuïstiek en ervaringsgerichte oefeningen in een veilige setting waarin ruimte is voor zelfreflectie en uitwisseling.

Je gaat actief aan de slag met situaties uit je werkpraktijk. Je krijgt inzicht in hoe ACT jou kan helpen om veerkrachtiger en effectiever te handelen. De training biedt ook ruimte om stil te staan bij je professionele houding en de invloed hiervan op je contact met cliënten. Na deze dag heb je een stevige basis om ACT als denkkader en werkwijze in te zetten binnen jouw praktijk.

Wil je na deze introductie verder aan de slag met de ACT-methodiek? Deze inleidende training vormt een goede basis voor verdere verdieping. In de driedaagse verdiepingstraining ACT- Acceptence and Commitment Therapy ga je dieper in op de ACT-processen. Je leert werken met de ACT-matrix en begeleidt cliënten op basis van hun waarden. Deze verdieping biedt meer inzicht in complexe situaties en helpt je effectiever te handelen.

Wil je meer informatie over de training ‘ACT Acceptance and Commitment Therapy’ ontvangen? Download dan nu de gratis brochure!

Leervormen

Tijdens deze training worden de volgende leervormen toegepast:

  • Theoretische toelichting van ACT;
  • Activerende werkvormen: aan de hand van casuïstiek van de deelnemers oefenen we met de matrix vanuit de dagelijkse praktijk voorbeelden van de deelnemers, waardoor er inzicht ontstaat in het meer flexibel kunnen kijken naar jezelf en de ander hierin mee kunt nemen.

Lesprogramma

De training is één lesdag. Het lesprogramma bestaat uit de volgende onderwerpen:

  • De basis van ACT en RFT, hexaflex;
  • Waarden versus doelen;
  • Werken met de matrix;
  • Concepten van ACT;
  • Oefenen met de concepten van ACT;
  • ACT in actie;

Na deze training

Na het volgen van deze training beheers je de volgende kennis en vaardigheden:

  • Je kunt de concepten van ACT inzetten als aanvulling op je bestaande professionele vaardigheden;
  • Je hebt inzicht in hoe ACT bijdraagt aan meer psychologische flexibiliteit, bij jezelf en bij je cliënten;
  • Je weet hoe je met behulp van ACT-technieken je professionele houding versterkt;
  • Je kunt met meer bewustzijn omgaan met gedachten, emoties en gedrag in complexe situaties.

 

Doelgroep

Deze training is bedoeld voor professionals die met kinderen en jongeren werken. Deze training wordt gegeven op WO-niveau.

Incompany

Wil je deze training met meerdere collega’s volgen? Dat kan! Neem contact met ons op voor meer informatie via [email protected] of bel naar 085-4018365.

Kennispakket

Heb je naast deze training ook interesse in het bijwonen van een Bijscholingsdag of deelname aan een intervisie en/of supervisietraject? Kies dan voor een van onze kennispakketten, hiermee krijg je korting op de totaal prijs. Klik hier voor meer informatie over de kennispakketten, of neem contact met ons op.

Docent: Maud Straathof

Maud Straathof is orthopedagoog-generalist en trainer, onderzoeker en coach binnen de expertisedienst van een stichting voor speciaal onderwijs in Tilburg. In het begin van haar carrière zag ze als leerkracht kinderen in de klas die extra hulp nodig hadden en dit gaf haar de motivatie om door te studeren tot orthopedagoog generalist. “Door de duurzaamheid van de professional te vergroten, help ik alle kinderen die met deze professional te maken hebben“. Mensen iets leren waardoor zij zichzelf kunnen helpen is hierin voor haar belangrijk, waarbij oprechtheid en verbinding centraal staan. In de aanpak vindt zij het belangrijk dat dit vanuit een systemische blik wordt gedaan.

De studiebelasting voor deze training is één lesdag en in totaal 6 uren. De lesdag start om 10.00 uur en eindigt om 16.30 uur.

  • Je investering voor deze training bedraagt €635,25.
  • De studiematerialen zijn bij de prijs inbegrepen
  • Koffie, thee en de lunch zijn bij de prijs inbegrepen
  • Na afronding van de training ontvang je een bewijs van deelname, deze kun je bij het SKJ en NVO/NIP indienen voor herregistratiepunten in de categorie formeel leren.
  • Deze training is door het Accreditatiebureau Kinder-en Jeugdpsycholoog NIP/NVO Orthopedagoog-Generalist geaccrediteerd in de categorie K&J/OG herregistratie geregistreerd met 6 punten en in de categorie K&J/OG opleiding – behandeling met 3 punten.

 

 635,25

Hulp of advies nodig?

Heb je vragen over deze training? Onze mensen helpen je graag verder. Neem contact op via
Detachering voor werkgevers

Incompany

Deze training incompany volgen? Neem contact met ons op of lees hier meer over de mogelijkheden.

Wellicht vind je dit ook interessant

E-learning Voed je kennis! (Over eetstoornissen)

Als een eetstoornis (vermoedelijk) wordt gesignaleerd is het belangrijk om over de kennis en kunde te beschikken om de persoon met een eetstoornis te begrijpen en goed te kunnen begeleiden. Deze webinar is erop gericht om eetstoornissen beter te leren begrijpen, waardoor er meer bewustzijn ontstaat bij de betrokkenen. Het doel is om theoretische kennis aan te leren.

Hechting – De verbindende gezinsfactoren

In de training gaan we in op de werkzame onderdelen van een veilige hechting. Ook maak jij in de training specifiek kennis met het waarom en het hoe van het betrekken van het hele gezin bij de hechting. Dit werken we actief uit en we werken casusgericht.

Keren van de Gezinsgeschiedenis – Progressiegericht Werken

In de training wordt uitgebreid aandacht besteed aan de generationele overdacht van gezinsproblemen. Uitgangspunt is progressiegericht werken waarbij de nadruk ligt op toewerken naar een blijvende gewenste gezinssituatie. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de gezinshulpbronnen.